Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

Distribuiţi | 
 

 Tutorial Fan Fiction (tips)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
For 4 Only
For 4 Only
Designeri

Designeri

Sex : feminin
Mesaje : 44
Varsta : 24

Tutorial Fan Fiction (tips) Empty
MesajSubiect: Tutorial Fan Fiction (tips)   Tutorial Fan Fiction (tips) Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 8:33 am

M-am gandit sa va ofer cateva sfaturi inainte de a incepe un fic. Lucruri esentiale: introducerea, cuprinsul, incheierea, semnele de punctuatie, descrierea, naratiunea, dialogul etc. Sper sa va fie de folos.

Disclaimerul

Este in general declaratia ca autorului ficului nu ii apartine sau nu are nici un drept asupra unor personaje dintr-un anime/manga, carte sau trupa. Este necesar sa o puneti in primul post, inante sa incepeti capitouil. Acesta nu se aplica la fic-urile orginale. Suna cam asa:
Nu detin personajul X ce apartin lui Y din anime-ul/manga-ul Z si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.
In caz ca vorbin despre o trupa:
Nu am nici un drept asupra lui X din trupa Y care apartine de Z si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.

Titlul fic-ului

Titlul trebuie scris cu litera mare, sa nu aiba greseli de tastare, de obicei titlul nu trebuie sa fie lung si trebuie sa redea cat mai bine esenta fic-ului. Daca ati scirs un fic original nu trebuie sa puneti inainte/dupa titlul [original] sau daca ati scris un fic in care este vorba despre relatia lui Sesuke cu Sakura, nu scrieti in titlu SasuSaku sau mai stiu eu ce. Totusi, daca ati facut un fic dupa o carte, manga, anime sau trupa, va trebuii sa puneti numele acesteai inaintea titlului sau in primul post.

Introducerea

Ne cam chinuie pe toti, nu? Dar odata ce ai prins firul, devine floare la ureche. Inainte de toate, trebuie sa ai introducere. Foarte putine ficuri o au. Introducerea nu trebui e grabita. Trebuie sa deschrii cat mai bine locul, personajele si (eventual) ceea ce simt ele.
Un exemplu prost de introducere pe care am citi-o acum ceva timp ar fi:
Eram o fata obisnuita pana cadn intr-o zi am gasit la usa casei mele un cos in care era o pisica si un bilet...
Iata cum ar trebuii formulat:
Intr-o zi torida de vara, in care vanticelul batea din cand in cand si te racorea, iar acele momente erau parca rai-ul pe pamant, (cutare), o fata obisnuita de liceu, gaseste in fata casei sale un cos in care se afla o pisica cu blana maro, pufoasa si cu ochii mari stralucitori, langa care se afla un blilet.

Cuprinsul

Acesta trebuie sa contina neaparat: naratiune, descriere si dialog. Cuprinsul poate deveni plictisitor daca nu stii cum sa le imbini intr-un mod placut. Actiunea nu trebuie grabita, nu trebuie sa treceti de la un timp la altul si aveti grija ca propozitile sa fie lagate intre ele. Va voi da doua exemple.
Iata cum nu ar trebuii sa fie descrierea:
Ochii ei erau verzi si parul ei era saten.
Acum, ce ziceti de asta?
Ochii ei erau la fel de verzi ca iarba plina de roua, iar parul ei saten era atat de fin si de matasos.

Sfarsitul

Sfarsitul nu trebuie sa fie grabit. Puteti lasa cititori in suspans, terminand un capitol exact cand totul devine mai interesant sau pur si simplu anuntati sfarsitul actiuni iar alte intamplari vor incepe cu urmatoarele capitole.

Personaje

Aici incercati sa fiti originali. Daca aveti probleme cu numele personajelor sau ati ramas in pana de idei eu va recomand behindthename.com si veti gasii o gramada de nume si semnificatia lor. Fiecare personaj trebuie sa aiba personalitate proprie, chiar si gemenii (daca nu-s clonati cumva ).

Dialogul

Acesta nu trebuie sa fie sec. Daca este prima data si nu stiti cum e dialogul sec, aveti exemplu mai jos.
- Salut.
- Buna.
- Ce faci?
- Bine, tu?

Nu de alta dar dialogul sec plictiseste cititorii.
Va voi da exemplu de dialog imbinat cu descriere si naratiune.
Jacob se apropie incet de Michaela si ii puse mana pe umar. Aceasta se intoarse catre el speriata.
- Scuze, daca te-am speriat. Nu te-am mai vazut de mult timp si vroiam sa vad daca esti ok. Vrei sa iesim la un suc?

Nu puneti numele personajului inainte. Exemplu:
Sakura: Salut Sasuke.
Iata cum se face:
-Salut Sasuke, spuse Sakura.


Tips

- Lasati spatiu dupa semnele de punctuatie.
- Evitati sa schimbati brusc timpurile. Nu treceti de la prezent la trecut.
- Nu puneti emoticoane in text. Nici cele precum O.O, ^-^ sau orice mai puneti voi.
- Nu incalciti prea tare naratiunea. Se intampla de multe ori ca un personaj sa fie in pod si mai apoi ajunge in mod miraculos pe acoperis. Incercati sa descrieti cum a ajuns acolo.
- Incercati sa povestiti la persoana a III-a. De ce? Pentru ca atunci cand scrieti la persoana a !-a puteti scrie doar despre ce a vazut/facut respectivul personaj. In schimb daca scrieti la persoana a III-a sunteti complet stapan pe situatie si va fi mai usor sa le comunicati cititorilor anumite lucruri despre personaje sau actiune.
- Dupa ce ati terminat de scris un capitol ar fi bine sa-l cititi si sa corectati eventualele greseli de tastare. Ar fi ideal sa-l trimiteti unui cunoscut care sa se uite peste el sa mai corecteze ce nu ati vazut voi.

Imprtant

Daca un fic contine scene +18 va trebuii sa specificati in titlu sau in primul post la inceputul fic-ului. Asa se intampla si cu cele care sunt yaoi sau yuri.

Critica

Pentru cei care critica, este important sa criticati fic-ul si nu autorul iar aceasta sa fie critica constructiva. Atentie. A critica si a comenta sunt doua lucruri diferite. Cand critici inseamna ca ii comunici autorului ce ii lipseste sau ce are in plus. Este ca si cum ai analiza tot ficul si ai gasii plusuri si minusuri. Cand comentezi, iese ceva de genul: Imi place ficul, mai ales partea in care X s-a sarutat cu Y sai si-au casatorit.
PS: Daca vreti ca cineva sa va critice fic-ul, puteti sa imi trimiteti un mesaj si eu ma voi uita peste el.

Cam asta este tot (in sfarsit, nu?). Sper ca va este de folos. Daca este ceva ce nu intelegeti doar sa imi spuneti si eu va voi lamurii.
Sus In jos
ピリオド
ピリオド
Administrator

Administrator

Sex : masculin
Mesaje : 86
Varsta : 29

Tutorial Fan Fiction (tips) Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial Fan Fiction (tips)   Tutorial Fan Fiction (tips) Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 9:54 pm

Hmm, interesant, mulţumim.
Sus In jos
https://shining-subs.forumgratuit.ro
 

Tutorial Fan Fiction (tips)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: FanFiction-